Pro lékaře

Příčiny chipingu

Důvodů, proč pacientům  praskne nebo se odlomí z jejich keramické zubní náhrady kousek keramiky je více. Většina těchto příčin je špatnou technologií a chybama ve výrobě. Chiping  se nedá u fasetovaných zubních náhrad nikdy zcela vyloučit. Riziko chipingu můžeme ale co nejvíce snížit dodržováním několika zásadních pravidel při výrobě zubních náhrad.

Metalokeramika i celokeramika je vždy tak pevná, jak velká vrstva keramiky je použitá. Čím méně keramiky, tím lépe. Ideální vrstva keramiky na hraně u frontálních zubů je 1mm. Všude jinde se snažíme dostat do 0,5mm, v případě celokeramiky na zirkon se snažíme v místě nákusu ponechat pouze zirkon.
CAD software nám pomáhá navrhovat konstrukce ve zmenšeném anatomickém tvaru. CAD/CAM konstrukce jsou homogenní, nemají žádné vnitřní pnutí a neobsahují oxidy, takže vazba keramiky je pevnější.

Na kovové konstrukce používáme speciální vazební nátěr a pálení materiálem NP Primer.Na zirkonové konstrukce používáme speciální vazební nátěr a pálení materiálem Zirkonia adhesor.Fasetujeme keramikou Heraceram. Tato přirozená keramika obsahuje leucity které zabraňují tvorbě prasklin.Při dodržování těchto zásad my i spolupracující zubní ordinace, či zubní lékař nebo zubní klinika výrazně šetří čas a peníze, protože reklamace řešíme minimálně.

Naše modelace zirkoniové konstrukce:

Na obrázcích pod textem je názorně ukázáno naše řešení, díky kterému nemáme poslední rok žádné problémy s chipinkem – odštípnutím keramiky ze zirkoniových konstrukcí. Červeně je namalována zirkoniová konstrukce. Vlevo je běžná – špatná modelace, vpravo je správná modelace zirkoniové konstrukce. Díky částečné translucentnosti zirkonia si můžeme dovolit „vytáhnout“ modelaci v některém místě až do kontaktu s protiskusem. Obrázky jsou převzaty z odborného časopisu včetně doporučených hodnot pro preparaci zubu. Pro celokeramickou korunku na zirkoniové konstrukci stačí dodržet spodní hranici doporučených hodnot.

špatná modelace konstrukce správná modelace konstrukce

 

Chcete nulové riziko chipingu? – chtějte celozirkonovou zubní náhradu.

Více zde: http://www.jslab.cz/tipy/priciny-chippingu/


4× komentováno “Příčiny chipingu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *