Pro lékaře Pro pacienty

Cerec versus laboratoř

Oproti  technologii CAD/CAM, které používají zubní laboratoře a frézovací centra,  Cerec obsahuje navíc intraorální skener, což je malá kamera, která elektronicky snímá situaci v dutině ústní. Tedy otisk, který není pro pacienta nepříjemný jako klasické otiskování. Součástí Cerecu je i malá fréza, která navrženou zubní náhradu na počkání vyfrézuje a zubní lékař ji může okamžitě odevzdat pacientovi. Výhodou je především časová výhodnost. Cerec má jen velmi omezené použití, které umožnuje zhotovit pouze zubní náhrady malého rozsahu, nejčastěji zubní plomby, fasety a jednotlivé korunky. Technologie otiskování kamerou je zatím nedokonalá a přesně umožňuje otisknout pouze malou práci. Cena Cerecu se pohybuje kolem 2 milionu korun.

Toto jsou zatím jediné, i když pro někoho poměrně zásadní výhody Cerecu oproti ostatním laboratorním CAD/CAM technologiím. Rychlost ošetření může tyto ceny opravňovat, ale ostatní proklamované výhody jsou diskutabilní. Pokud si  zubní lékař pořídí pouze intraorální kameru, která pracuje v otevřeném systému, může poslat elektronický otisk do jakékoli zubní laboratoře nebo frézovacího centra, které disponuje laboratorní CAM frézou. Pokud je tato laboratoř blízko, může mít hotovou práci také během několika hodin. CAD/CAM zubní laboratoř dokáže nabídnout zubní ordinaci kvalitnější výrobek a především za poloviční až třetinovou cenu. Vyšší kvalita je dosažena díky přidané ruční práci kvalifikovaného zubního technika. A nižší cena je dosažená díky přece jen nižší ceně práce zubního technika oproti práci zubního lékaře a nižšími materiálovými náklady.  Jenom za bloček a čip k výrobě jedné korunky zaplatí majitelé Cerecu cca 600–800 Kč. Materiálové náklady v laboratorní CNC fréze jsou cca 80 – 150 Kč. Zubní lékař, který si Cerec koupí, musí ke každé práci připočítat vysoké odpisy, drahý spotřební materiál a především svůj čas, nebo v lepším případě čas personálu, který musí obsluhovat tento přístroj. Náklady laboratorních CNC přístrojů jsou zhruba poloviční až třetinové. Pokud je hlavní motivací lékařů možnost obejít se bez laboratoře, potom je Cerec jistě řešení, ale zubní lékař musí počítat s tím, že za zubní náhrady vyrobené Cerecem zaplatí výrazně vyšší cenu než by zaplatil zubní laboratoři. Především tuto skutečnost si majitelé Cerecu často neuvědomují.

A pokud zubního lékaře spolupráce se zubní laboratoří stresovala, tak stresu se provozováním Cerecu rozhodně nezbaví. Stačí se zeptat na zkušenosti některých lékařů, kteří Cerec mají.

Více zde: http://www.jslab.cz/pro-pacienty/cena-zubniho-osetreni/cerac/


12× komentováno “Cerec versus laboratoř
 1. Lenka v píše:

  musím bohužel potvrdit to co se píše v tomto článku. Sama jsem si nechala udělat dvě korunky na cereku, bylo to sice ten den hotové, ale nejsem s nimi vůbec spokojená. Jsou takové hranaté a ani barva není pěkná, každý poznaá že mám umělý zuby. A zaplatila jsem za ně přes 22 tisíc. Kdybych si takovéto informace našla dřív, tak jsem mohla ušetřit.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 6 Thumb down 0

  • tomáš v píše:

   dobrý den, nesmíte podlehnout zubním klinikám kterých je u nás dost a tváří se profesionálně. U nás v naší ordinaci máme cerek a za ty peníze byste u nás pořídila korunek 6.Pěkný den

   Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 5 Thumb down 1

  • Martina v píše:

   Leni, korunky na Cereku lze udělat tak, aby byly k nerozeznání od „pravých“ zoubků. (lze dobarvit a především si technik může krásně domodelovat jak je třeba)…vím o čem píši.s Cerekem pracuji jako zub.technik….a ta cena 22tis za 2 cerekové korunky je dle mne „Krádež za bílého dne.“ ..Pokud jste nebyla spokojená, je Vaším právem korunky nepřijmout a nezaplatit za ně.

   Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

   • Lucie Janatova v píše:

    Dobrý den, můžete mi prosím na vaši kliniku zaslat kontakt, moc děkuji

    Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. eduard v píše:

  Dovolím si souhlasit, že systém Cerec i InLab fungují bezchybně. nicméně úroveň lékařů stomatologů je opravdu diskutabilní a ktomu patří i ceny. Jsem zubní technik a tak vím o čem mluvím. 1 korunka laboratoř cca 2000,- pro dokreslení 🙁

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Lucie Janatova v píše:

  Dobrý den, můžete mi prosím na vaši kliniku zaslat kontakt, moc děkuji

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Marie v píše:

  Dobry den, ja ziju v Nemecku a tady stoji Cerec od 1400 € vyse, tak si to spocitejte. jak muze byt korunka hranata, nebo tmava, to je asi lekar slepy a nerozezna barvy, a to, ze je udajne hranata, za to muze take lekar, nebot s tim pocitacem neumi zachazet. Cerec je velmi presny pristroj, ktery vyrabi korunky s velmi vysoku trvanlivosti a odolnosti, nerozeznatelne od zubu pravych. Ja uz mam 3. korunku a davam palec nahoru!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Katka v píše:

  Mám zatím jednu korunku z Cerecu a je k nerozeznání od pravého zubu. U kořene ji mám trošku dobarvenou. Mám velmi šikovnou paní doktorku. Stála 5000. Pozítří jdu na dvě další.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

  • Angelina Vasileva v píše:

   Dobrý den, můžete mi prosím poslat kontakt
   Děkuji

   Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Domenicbycle v píše:

  You Suffer with Problems in getting the required scores in Ielts,Toefl, Pte, Esol, Toiec, Oet, Gmat, Gre, Nebosh, SAT, PRETENCE, GED, Usmle, Psat, lsat, Celban, FCE, CAE,CPE, BEC, Fle, Tesol,???
  Beggary Ielts certificate urgently in Australia, Saudi Arabia, Oman, Lebanon, Qatar, Canada, India, Dubai, Iran, Pakistan, Belarus, Kuwait, Germany, France, Egypt, Russia, Malaysia, UAE, Jordan, Yemen, Iraq, China, Canada, UK, USA, New Zealand,cours bitcoin en temps réel Anywhere… From British ministry or IDP certified without attractive the test?

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *