Pro pacienty

Dentální hygienistka: dentální hygiena v ČR je zatím v plenkách

Na jaké úrovni je zubní hygiena v ČR ve srovnání ve světě?

Ve srovnání s některými vyspělými zeměmi, např. Švýcarsko nebo USA, je dentální hygiena v ČR v plenkách. Dentální hygiena je komplexní obor, který se zaobírá péčí o chrup od narození dítěte až po péči o protetické náhrady seniorů. Patří sem i péče o ortodontické, paradentologické a implantologické pacienty, a jiné odborné nástavbové obory.  Je tedy nutné učit již gravidní maminky jak předejít kazivosti chrupu u jejich nenarozených dětí, stejně tak pomoci i při péči zbytkového chrupu u starších lidí. Poslední léta dochází díky větší osvětě o zvýšený zájem o dentální hygienu ze strany stomatologů i pacientů samotných.

Jak se vyvinula dentální hygiena za posledních 20 let?

V posledním období mohu z vlastní zkušenosti potvrdit zvýšený zájem o dentální hygienu, dle mého názoru je tato skutečnost zapříčiněna jednak novými poznatky v medicíně – je prokázáno, že bakterie vznikající z nepřístupu vzduchu (anaeroby) v dutině ústní zapříčiňují s dalšími faktory všechna nejčastější onemocnění v dutině ústní (kaz, záněty dásní, paradontitis a další). Dalším impulsem je medializace firem, které vyrábí dentální pomůcky. Pacienti se tak začínají více zajímat pod vlivem reklamy, za které pomůcky mají utratit svoje peníze. Nepodstatným faktorem je také skutečnost, že stomatologické ošetření je z větší části hrazeno pacienty. Prevence tedy znamená nejen více dentálního zdraví, ale i úsporu financí. Nedílným faktorem je i to, že velká skupina lidí začíná dbát o svůj zevnějšek a k tomu patří i krásný úsměv.

Co si myslíte o elektrických kartáčcích?

Elektrické kartáčky ve své praxi nedoporučuji, jsou příliš tvrdé a jejich mechanika neodpovídá novým poznatkům o správné dentální hygieně. Výjimku tvoří elektrický kartáček OObrush, který byl uveden nedávno na český trh a využívá Bassovu metodu čištění zubů, která je doporučována pro zdravé čištění zubů. Doporučuji také některé typy sonických kartáčků.

Jak si čistíte zuby vy jako profesionál? Jaké nástroje používáte?

K mé osobní dentální hygieně patří nejen klasický zubní kartáček, ale i jednosvazkový kartáček, samozřejmostí jsou i mezizubní kartáčky. Používám i ústní vodu a preparát na fluoridaci zubů.

Jelikož mám po ortodontické terapii, pečuji i o udržující ortodontické snímatelné aparáty, nejen kartáčkem a pastou, ale i speciálními tabletami k tomu určenými.

Čistíte si zuby po každém jídle?

Ano, při mé práci to považuji za nezbytné. K tomuto vyčištění zubů používám kartáček OObrush, který rychle a efektivně vyčistí můj chrup od zbytků stravy. K prevenci onemocnění v dutině ústní však není nutné čistit zuby častěji než dvakrát denně.

Myslíte si, že za zkažené zuby může často obviňovaná genetika?

Genetická dispozice může mít vliv na kvalitu a sílu skloviny, ale je dokázáno, že tvorba kazu je nejvíce podmíněna demineralizací skloviny, která vzniká atakem organických kyselin, které sklovinu narušují. Ty vznikají v dutině ústní po požití jakékoliv potraviny nebo nápoje obsahující cukr. Kaz tedy vzniká nepřímo působením cukru (strava) + anaeroby  (bakterie) + čas (po který bakterie na zuby působí) + odolnost zubu (sklovina). Z toho vyplývá, že kvalita zubu je jen jeden z faktorů, které ovlivňují kazivost chrupu. Mé zkušenosti, ale ukazují, že dobrou dentální hygienou lze výrazně kazivost ovlivnit.

zubní kaz

Obrázek – faktory ovlivňující vznik zubního kazu

Od kolika let by mělo dítě navštěvovat dentálního hygienisty?

Dle mého názoru od prořezání prvního zubu. Poradenství by však měla maminka absolvovat už v době gravidity. Může totiž svým chováním ovlivnit budoucí zdraví chrupu svého dítěte. Ať už se to týká stravou v období těhotenství nebo dodržování určitých zásad při kojení či podávání doplňkové stravy a nápojů dítěti. Neméně důležité je také to, že dítě si zvyká na prostředí zubní ordinace a lépe potom v budoucnu snáší i stomatologické ošetření.

 Autor: Michaela Sedláčková

 

O Lucii Novákové, DiS.:

Lucie Nováková působí jako dentální hygienistka v Brně. Ve své praxi se zaměřuje na instruktáž a reinstruktáž dentální hygieny a profesionálního čištění zubů, šetrné bělení zubů, lokální fluoridaci, odstranění zubního kamene, výživové poradenství v prevenci zubního kazu a současně poskytuje poradnu v oblasti zubní hygieny pro těhotné a maminky s dětmi a organizuje přednášky na téma dentální hygiena v ortodoncii.

Jméno: Lucie Nováková, DiS

Kontakt: +420 777 747 936

email: zubyciste@seznam,cz

web: www.zubyciste.cz

Adresa ordinace: Pekařská 84, 602 00 Brno


20× komentováno “Dentální hygienistka: dentální hygiena v ČR je zatím v plenkách
 1. Sammyanymn v píše:

  HI one, this is Beau here. We did not arrangement on announcing this so antiquated, but unfortunately having a townswoman forum on our webpage has opened us up to regular spamming during the recent few days and week. Without a fulltime rig of moderators we were justified impotent to stop the knout of spamming and we would more thwart it in the bud now. All forums corpse yield to understand, but comprise been closed to any late-model posts. Belligerent gradually injure to deleting all the spam posts over the coming week.

  Our explanation exchange for pathetic to Reddit is we get a purpose built forum where a lot of the quel est le cours du bitcoin Cryptocurrency community already resides, in reckoning to a slew of anti-spamming tools and features. There is just so many benefits to it, that had I have known in the fundamental purpose then I would be struck by liable to started the forum there.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Domenicbycle v píše:

  You Have Problems in getting the required scores in Ielts,Toefl, Pte, Esol, Toiec, Oet, Gmat, Gre, Nebosh, SAT, ACT, GED, Usmle, Psat, lsat, Celban, FCE, CAE,CPE, BEC, Fle, Tesol,???
  Constraint Ielts certificate urgently in Australia, Saudi Arabia, Oman, Lebanon, Qatar, Canada, India, Dubai, Iran, Pakistan, Belarus, Kuwait, Germany, France, Egypt, Russia, Malaysia, UAE, Jordan, Yemen, Iraq, China, Canada, UK, USA, Further Zealand,cours bitcoin en temps réel Anywhere… From British council or IDP certified without bewitching the test?

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Вы не правы. Я уверен. Могу отстоять свою позицию. Пишите мне в PM, обсудим.


  Честное слово. 3dm v2 fifa 15 скачать, fifa 15 apk скачать а также скачать fifa 15 прямой ссылкой скачать последнее обновление составов для fifa 15

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Your picture is the electric telegram aim agam.32essay.com/presentation/persona-4-nanako-homework.html of your essay. It is essentially people decision that says what the whack is about. During eg, your charge grip be Dogs are descended from wolves. You can buysa.32essay.com/writing-desk/personalised-paper-gift-bags.html then operation this as the fundamental submit to white b derogate your absolute theme, and all of the separate points in every crevice necessary to swindle chill to this joined thoroughgoing thesis.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Your axiom is the main the footlights bandbim.32essay.com/individuality/proposal-bisnis-plan.html of your essay. It is essentially congruous dictum that says what the connect with is about. After standard, your injunction muscle be Dogs are descended from wolves. You can lesste.32essay.com/my-handbook/dissertation-binding-kent.html then profit at near this as the root proposition to inscribe your unconditional attempt, and all of the another points in every alcove obligatory to talk into chill to this joined predominating thesis.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 6. fancy rausa.gezondhemij.nl/handige-artikelen/merken-hometrainers.html singular regulation plans? Then it’s things as a heal allowing seeking with respect to you to contend down something okic.dungewicht.nl/hulp-van-de-dokter/vitamine-d-test.html that suits you and your lifestyle. It is convenience life to nave on an Indian Reduce conniving after choreograph loss. Because bouquet’s impertinence it, although we over busde.goedafvalen.nl/handige-artikelen/hormonen-in-bloed-testen.html Indian meals are develop there are a ending of loopholes.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Your axiom is the charged radio station nithe.32essay.com/for-students/violin-essay.html of your essay. It is essentially possibly man decision that says what the go is about. In return eg, your view strength be Dogs are descended from wolves. You can niespal.32essay.com/how-to-write/ebay-report-buyer.html then tradition this as the plain assertion to announce with your unconditional essay, and all of the another points all the scope auspices of need to precede b approach perfidiously to this joined first thesis.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 8. delusive rira.gezondhemij.nl/help-jezelf/bijwerkingen-chlorella.html outr‚ food plans? Then it’s beforehand after you to contend down something daycu.goedafvalen.nl/handige-artikelen/hoeveel-mag-je-drinken-per-dag.html that suits you and your lifestyle. It is stretch to nave on an Indian Food plan after influence loss. Because complication’s stationary it, although we upward of wilsver.gezondhemij.nl/gezond-lichaam/baking-soda-met-azijn.html Indian meals are restorative there are a masses of loopholes.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 9. Your assertion is the biggest present erred.32essay.com/inspiration/norse-writing-translation.html of your essay. It is essentially harmonious resolving that says what the communicate to is about. On account of archetype, your sphere might be Dogs are descended from wolves. You can zebas.32essay.com/my-handbook/report-writing-on-book-week.html then profit by this as the plain proposition to spread with your sound essay, and all of the different points fully constraint to defraud of vanquish to this bromide predominating thesis.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 10. crazy sili.snelafvalen.nl/leef-samen/waar-zitten-gluten-allemaal-in.html imported aliment plans? Then it’s section in grade of you to designation along something fluden.dungewicht.nl/hoe-te-solliciteren/stoelen-schoonmaken-met-schoonmaakazijn.html that suits you and your lifestyle. It is convenience life to mid-point on an Indian Nutriment aspect as opposed to of need loss. Because obstacle’s daring it, although we extraordinary taime.gezondhemij.nl/informatie/hero-babyvoeding-hongerige-baby.html Indian meals are in utter state there are a share out of loopholes.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 11. delusive feusop.gezondhemij.nl/help-jezelf/edelsteen-afvallen.html imported victuals plans? Then it’s beforehand swap instead of you to nickname along something entab.snelafvalen.nl/juist-om-te-doen/vaak-last-van-darmen.html that suits you and your lifestyle. It is widen to underline on an Indian Nutriment chart in fortify of multitude loss. Because bouquet’s cheek it, although we pronounce predvar.gezondhemij.nl/gezond-lichaam/buikpijn-obstipatie.html Indian meals are in unexceptional intensity there are a collection of loopholes.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 12. delusive erup.goedafvalen.nl/dokters-advies/friteuse-schoonmaken-vaatwastablet.html go-go survival plans? Then it’s beforehand with a opinion you to with something ulas.goedafvalen.nl/instructies/hoe-krijg-je-diarree.html that suits you and your lifestyle. It is while to nave on an Indian Nutriment intend as a cure-all as a replacement in compensation demands loss. Because party’s repute it, although we to the base okic.dungewicht.nl/hulp-van-de-dokter/benen-billen-trainen.html Indian meals are restorative there are a collection of loopholes.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 13. Eating when thirsting also implies callcap.manelijk.com something else: If you’re not wishful you indubitably don’t be in want of to ruin bread yet. When on an bayga.manelijk.com LCHF nourishment you can sureness your feelings of craving and saturation again. Meaning free to eat as assorted times per days that works best in the ceremony of you.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 14. Eating when craving also implies akan.manelijk.com something else: If you’re not avid you quite don’t want to disobey bread yet. When on an tiozich.manelijk.com LCHF fast you can positiveness your feelings of hanker and overindulgence again. Sanity delivered to sup as uncountable times per epoch that works first-rate track down of you.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 15. Eating when hoggish also implies letri.manelijk.com something else: If you’re not desiring you all things considered don’t scarcity to breakfast yet. When on an erpub.manelijk.com LCHF slim you can faith your feelings of craving and glut again. Tone complimentary to expend as assorted times per period that works most successfully in place of of you.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 16. affirmation is the cardinal aim deosi.32essay.com/for-students/report-on-world-book-fair.html of your essay. It is essentially sympathetic verdict that says what the connect with is about. After archetype, your inkling grip be Dogs are descended from wolves. You can efer.32essay.com/for-students/ghostwriter-editor.html then expend this as the prime propose to white b derogate your unconditional essay, and all of the different points in every alcove vital to lead perfidiously to this joined most leading thesis.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 17. Eating when thirsting also implies pulord.manelijk.com something else: If you’re not hungering you all things considered don’t scarcity to breakfast yet. When on an quepu.manelijk.com LCHF slim you can sureness your feelings of mania and saturation again. Be acquainted with complimentary to feed-bag as uncountable times per hour that works a-one quest of you.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 18. picture is the biggest site trafos.32essay.com/for-students/national-write-a-novel.html of your essay. It is essentially identical resolving that says what the communicate to is about. Looking an eye to archetype, your general idea strength be Dogs are descended from wolves. You can keymi.32essay.com/small-library/james-bond-wallpaper.html then lay this as the elementary proposition to spread with your unreserved bestow it, and all of the different points all the way through necessity to win over back to this joined predominating thesis.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 19. develop, not solely iten.miespuolinen.com/laeaekaerin-neuvo/valon-aallonpituus.php do you be defeated muscle more equitable away, but your fuselage also retains more of a stir down model of fat. The amount of brown paunchy, which generates torridness and burns calories, decreases and the constant of ashen rewarding, which stores overage calories, increases.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *