Pro pacienty

Fotoseriál – Vyrábíme zub

Chcete vidět, co vše se skrývá za vznikem vašeho nového zubu? Představujeme vám prostřednictvím fotoseriálu základní momenty výroby tzv. metalokeramické korunky, která je v současné době jedním z nejrozšířenějších typů umělé náhrady zubu. Fotoseriál zachycuje jen zlomek ze zákulisí výroby umělého zubu – v našem případě zhotovení náhrady korunkové části šestky vpravo dole.

obr-1Prvním krokem je tedy příprava zubu na budoucí náhradu v zubní ordinaci. Pokud je například korunka zkaženého zubu příliš poškozená a nelze ji už opravit plombami, zubař zub zbrousí do přesného tvaru, který umožňuje zhotovení a nasazení umělé korunky. Poté otiskne nabroušený zub společně s celým zubním obloukem (zuby v jedné čelisti) do speciální hmoty. (Obr. 1)

Otisk pacientova chrupu pak putuje do zubní laboratoře společně s dalšími upřesňujícími informacemi o potřebném vzhledu budoucí náhrady – především o jejím vhodném barevném odstínu.

obr-2Pokud je situace v pacientových ústech přehledná a z hlediska zhotovení potřebné zubní náhrady jednoznačná – nemusí mezi zubním lékařem a zubním technikem proběhnout žádná jiná výměna informací (zubní technik se nemusí osobně setkat s lékařem ani s pacientem). V moderní stomatologii se však stále více upřednostňuje přímá osobní konzultace lékaře a technika nad pacientem – zvláště u komplikovanějších případů. Zubní technik nalije do lékařem připraveného otisku speciální velmi tvrdou sádru, ze které si tak zhotoví tzv. pracovní model pacientova chrupu. (Obr. 2)

obr-3Zubní technik potřebuje nejen model chrupu v čelisti, kde se nachází poškozený zub, ale také model čelisti protilehlé, aby mohl stanovit přesnou velikost a tvar budoucí umělé korunky. Kdyby například zubní technik vyrobil korunku příliš vysokou – tlačila by při kousání do protilehlého zubu a mohla by poškodit jeho povrch a nepřiměřeným zatěžováním také tzv. závěsný aparát (měkké tkáně, které drží zub v čelisti) protilehlého zubu i zubu, na kterém je nasazena. Vysoká korunka tedy může přetěžovat a poškozovat sebe i zuby, proti kterým kouše a způsobovat mimo jiné bolesti jinak zdravých zubů či bolesti hlavy. Kdyby zubní technik vyrobil korunku příliš úzkou – nechránila by dostatečně prostory mezi ní a okolními zuby. Do otevřených mezizubních prostor pak pronikají velké kusy jídla, které dráždí dáseň a způsobují zánět. Chronický zánět dásní může vést až k parodontitidě (zastarale parodontóza) a předčasné ztrátě zubu s umělou korunkou i zubů sousedních. Zkrátka – umělá korunka musí být naprosto přesná, a to na setinu milimetru! Také proto si zubní technik oba sádrové modely upevní v zařízení, které modelově nahrazuje čelisti spojené kloubem, aby přesně viděl, jak do sebe zapadá horní a dolní zubní oblouk pacienta. (Obr. 3)

obr-4Ještě předtím si model upraví v místě nabroušeného zubu – mimo jiné odřízne a uvolní oblast kolem zubu tak, aby mohl celou část samostatně vysouvat a zasouvat do podstavce modelu a pahýl zubu natře speciálním izolačním lakem. (Obr. 4)

Metalokeramická korunka, jejíž zhotovení si popisujeme, se skládá z kovového skeletu, na kterém je nanesena vrstva keramické hmoty ve tvaru a barvě zubu. Poté co si zubní technik připraví pracovní model pacientova chrupu, přikročí k výrobě kovové konstrukce korunky.

obr-5Použije k tomu nejprve nahřátý dentální vosk, kterým v tenké vrstvě překryje sádrový nabroušený zub. Vytvoří tak základní tvar voskového modelu budoucí kovové konstrukce – takzvanou kapnu. Tuto kapnu pak kapku po kapce dotvoří z nahřátého vosku do potřebného tvaru, ve kterém je již patrný zárodek budoucího umělého zubu. (Obr. 5)

obr-6Následuje proces, jehož popis by si vyžádal další článek a který zjednodušeně řečeno zahrnuje výrobu formy pro odlití roztaveného kovu.
Výsledkem tohoto procesu, který poněkud připomíná hutní výrobu, je hrubý odlitek kovové konstrukce budoucí korunky. Hrubý odlitek konstrukce se dále opracuje frézami z tvrdé oceli nebo syntetického diamantu. (Obr. 6)

obr-7Povrch opracovaného odlitku konstrukce se dále upraví pomocí vzduchové trysky, ze které prudce tryská velmi jemný křemičitý písek. (Obr. 7)

Nyní je nosná konstrukce umělé korunky připravená k nanášení keramického materiálu. Ten se vyrábí v podobě jemného prášku, který se při zpracování smíchá se speciální tekutinou – vznikne tak tzv. keramické těsto. Existuje samozřejmě více tzv. dentálních keramických systémů sloužících k výrobě keramických zubních náhrad.

Zjednodušeně se dá říci, že jednotlivé keramické systémy se liší především v tom, jaké možnosti poskytují zubnímu technikovi pro výrobu co nejfunkčnější a nejpřirozenější náhrady. Naše korunka byla vyrobena z vysoce kvalitní keramiky Ceramco3 od německé firmy DeguDent. Jednotlivé vrstvy přirozeného zubu jsou různě zabarvené a v různé míře průsvitné.

obr-8Aby umělý zub vypadal přirozeně, musí se tedy skládat z několika různě průsvitných vrstev keramického materiálu různého barevného tónování. Kovová konstrukce se nejprve překryje tenkou vrstvou neprůsvitného materiálu, aby barva kovu neprosvítala dalšími vrstvami keramiky a nepřirozeným způsobem neovlivňovala celkovou barvu umělého zubu. (Obr. 8)

obr-9Překrytí kovové konstrukce je jedním z hlavních estetických problémů při výrobě metalokeramických náhrad. Keramický systém Ceramco3 obsahuje speciální mikrokrystaly, které se nanášejí na první opákní vrstvu. Tyto krystalky dobře lomí a odrážejí světlo. „Rozsvěcují“ tak umělý zub zevnitř a rozptylují stín, který uvnitř průsvitné keramiky vytváří kovová konstrukce. (Obr. 9)

obr-10Nyní se dá zárodek nové korunky vypálit do tzv. keramické pece, aby při teplotě 975°C opákní vrstva ztvrdla, spojila se s krystalky a dobře přilnula ke kovovému podkladu. (Obr. 10)

obr-11obr-12Keramické těsto se nanáší speciálními štětci. Nyní se nanese vrstva, která napodobuje vnitřní strukturu přirozeného zubu – dentin.
Tato vrstva se dá vypálit do keramické pece, kde zesklovatí a ztvrdne. Keramické těsto se po vypálení objemově zmenší (kontrahuje) – zubní technik tedy musí vždy tento objemový úbytek odhadnout a nanést odpovídající množství materiálu. (Obr. 11 a 12)

obr-13obr-14Jak jste si mohli všimnout na fotografiích – skutečná barva keramického těsta se projeví až po jeho vypálení v keramické peci. Keramické těsto, ze kterého se vytvářejí jednotlivé vrstvy umělého zubu, je v původní podobě většinou bílé, žluté, růžové a modré.
Zubní technik tedy vytváří barevnou strukturu korunky po paměti – podle svých zkušeností a znalostí o jednotlivých složkách keramického systému, se kterým pracuje. Dále je nanesena vrstva, která nahrazuje sklovinu, a která se opět vypálí v keramické peci. (Obr. 13 a 14)

obr-15obr-16Keramické systémy také obsahují tzv. barevné efekty v podobě různých barviček pastovité konzistence, kterými se dolaďuje celkový vzhled umělého zubu.
Na závěr tedy zubní technik korunku dobarví (pokud je to z estetického hlediska žádoucí) a její povrch pečlivě vyhladí různými leštícími kotouči a pastami, aby byla co nejdokonalejší. (Obr. 15 a 16)

Z vnitřní strany hotové korunky je patrný tenký proužek nosné kovové konstrukce, který je ponechán nepřekrytý. Je to vlastně schůdek v povrchu kovové konstrukce, který slouží jako opora keramické vrstvě ke zvýšení její mechanické odolnosti.

obr-17Hotová korunka putuje do zubní ordinace, kde lékař zkontroluje, zda v ústech pacienta perfektně sedí a v případě, že tomu tak je, trvale přilepí nebo přesněji řečeno „nacementuje“ korunku na pahýl nabroušeného zubu speciálním materiálem, kterému se říká fixační cement. (Obr. 17 – Hotová keramická korunka v ústech pacientky)

Moderní dentální keramika je v současnosti považována za nejlepší a nejluxusnější materiál pro výrobu zubních náhrad a to samozřejmě nejen z estetického hlediska. Také svými mechanickými vlastnostmi se „keramický zub“ velmi blíží zubu přirozenému – je velmi odolný a jeho povrch je dokonale kompaktní a hladký, což zamezuje nadměrnému ukládání zubního plaku (to je samozřejmě velmi důležité z hlediska ústní hygieny). Ani dentální keramika však není v rámci protetického zubního ošetření univerzálním řešením a v mnohých případech je nutné zvolit jiný materiál.

Přes veškerou dokonalost moderních dentálních materiálů je nutné si uvědomit, že ani sebelepší zubní náhrada nemůže sloužit stejně jako přirozený chrup. Budeme-li umělý zub nepřiměřeně přetěžovat – například louskat s ním ořechy jako Marfuša v proslulém „Mrazíkovi“ – nemůžeme se pak zlobit na svého zubního lékaře, že to drahá korunka nepřežila.

autor: David Mondok, zdroj: www.zuby.cz


266× komentováno “Fotoseriál – Vyrábíme zub
 1. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like
  yours. It is pretty worth enough for me. Personally,
  if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 3. I’m not sure where you’re getting your information, but
  good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more.

  Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 4. However, in case your IQ is just too low (which is likely when you’re enjoying ROBLOX at all)
  then you can use a dumbed-down building device,
  which helps you to insert endlessly ‚free fashions‘ created by members of
  the community, so you possibly can create impediment courses jokingly nicknamed ‚obbys‘ to get plenty of place visits by random idiots
  with no grammar who seem to assume that repetitive jumps over red ‚lava‘
  bricks that kill you on touch is fun.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Thanks a lot for sharing this with all people you really realize what you’re speaking approximately! Bookmarked. Please additionally talk over with my website =). We may have a link trade arrangement between us!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it over.
  I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be
  tweeting this to my followers! Fantastic blog and outstanding design and style.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Hey there! I’ve been reading your site for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you
  a shout out from Porter Tx! Just wanted to say keep up the
  excellent work!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 8. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to
  be running off the screen in Opera. I’m not sure if this
  is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post
  to let you know. The design look great though! Hope you get
  the issue solved soon. Kudos

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 9. Of course in case you opt to do this you will see bon­ga­cams
  token hack that they’ll sim­ply can­cel your bank account.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 10. Many thanks for sharing these kind of wonderful content. In addition, the right travel along with medical insurance approach can often ease those problems that come with vacationing abroad. A new medical crisis can soon become too expensive and that’s absolute to quickly impose a financial burden on the family finances. Putting in place the great travel insurance program prior to leaving is definitely worth the time and effort. Thank you

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 11. Hi there, i read your blog frm time too time aand i oown a similar one and i wass juat wonderring
  iif you get a llot of spwm responses? If soo hoow doo youu protect against it, aany
  plugin or anythging youu cann recommend? I gget so mucch lately it’s drriving mee maad
  sso aany hewlp is verey muc appreciated.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 12. You really make it appear so easy along with your presentation but I find this topic to be actually something that
  I think I would never understand. It seems too complicated and extremely
  broad for me. I’m looking forward for your next post, I will attempt to get the grasp of it!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 13. I have been browsing online more than three hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you
  did, the internet will be much more useful than ever before.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 14. I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting
  article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 15. Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with
  internet browser compatibility but I figured I’d post to let you know.

  The design and style look great though! Hope you get the problem resolved soon. Thanks

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 16. I’ve been browsing on-line more than three hours nowadays, yet I by no means discovered any fascinating article like yours.
  It is lovely worth sufficient for me. Personally, if all
  website owners and bloggers made excellent content material as you
  probably did, the internet might be a lot more helpful than ever before.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 17. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar
  one and i was just curious if you get a lot of spam responses?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any support is
  very much appreciated.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 18. I will right away seize your rss feed as I can’t find your
  e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly allow me understand in order that I
  may subscribe. Thanks.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 19. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that „perfect balance“ between superb usability and visual
  appeal. I must say you’ve done a great job with this. Also, the
  blog loads extremely quick for me on Safari. Superb Blog!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 20. Helenzek v píše:

  Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM „XRumer 16.0 + XEvil 4.0“:
  captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  a více než 8400 dalších kategorií captcha,
  s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
  Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

  Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
  Hodně štěstí!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 21. I like the helpful info you supply to your articles. I’ll bookmark your blog and check once more right here regularly. I am rather sure I’ll be informed many new stuff proper right here! Good luck for the following!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 22. I have been surfing on-line more than 3 hours today, but I
  never found any interesting article like yours. It is beautiful value sufficient for me.

  In my view, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the internet can be a lot more useful than ever before.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 23. Hey there! Someone in my Myspace group shared this website with us so
  I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!

  Outstanding blog and brilliant design.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 24. Another thing is that when evaluating a good on the web electronics store, look for online shops that are regularly updated, maintaining up-to-date with the most recent products, the most effective deals, plus helpful information on services. This will make certain you are getting through a shop that really stays on top of the competition and offers you what you should need to make intelligent, well-informed electronics expenditures. Thanks for the significant tips I have really learned from the blog.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 25. Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to check it out.
  I’m definitely enjoying the information. I’m
  bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Terrific blog and wonderful design.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 26. Thanks for your post on this blog site. From my own experience, periodically softening upward a photograph may possibly provide the photographer with a bit of an creative flare. Sometimes however, the soft cloud isn’t what exactly you had as the primary goal and can usually spoil an otherwise good image, especially if you thinking about enlarging them.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 27. I am sure this paragraph has touched all the internet people, its really really fastidious piece of writing on building
  up new blog.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 28. For daily carry, a far more prolonged use, dish, container, wallet,
  presentation for other products, drawing device / leader, safety, hunter AND IN THE SAME TIME BEING ALONE A GIFT CARD, there is vital
  GREAT IDEA, A CONCEPT!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 29. I read this paragraph fully on the topic of the comparison of newest and earlier technologies, it’s amazing article.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 30. I’ve been browsing on-line more than 3 hours today, but I never discovered any interesting article like yours.
  It’s pretty value enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content material as
  you did, the internet will likely be much more useful than ever
  before.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 31. I am sure this article has touched all the internet people, its really really nice paragraph on building up new website.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 32. I love what you guys tend to be up too. This type of clever work and reporting!
  Keep up the excellent works guys I’ve incorporated you guys to
  my blogroll.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 33. caverject wiki
  vitaros 300 mikrogramm/100 mg creme
  alprostadil for babies
  inject caverject youtube
  caverject supply problems
  caverject quanto costa
  alprostadil gel
  alprostadil urethral sticks
  caverject nasıl kullanılır
  caverject video
  caverject works
  alprostadil creme rezeptfrei
  alprostadil 500 mcg/ml vial
  caverject prices uk
  alprostadil injection side effects
  caverject ficha tecnica
  alprostadil gel kaufen
  alprostadil (caverject) a drug used to treat erectile dysfunction has been prescribed
  alprostadil tabletten
  alprostadil cream vitaros
  caverject biverkningar
  caverject spray
  alprostadil fever
  caverject zonder recept
  vitaros remboursement sécurité sociale

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 34. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting
  article like yours. It is pretty worth enough for me.
  Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will
  be much more useful than ever before.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 35. Greetings! Very useful advice within this post!
  It’s the little changes that will make the most important changes.
  Thanks for sharing!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 36. It is appropriate time to make some plans for the long run and it’s time to be happy.
  I’ve learn this post and if I may I want to suggest you few fascinating
  issues or suggestions. Maybe you could write subsequent articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 37. Yet another thing to mention is that an online business administration training is designed for students to be able to well proceed to bachelor degree courses. The 90 credit diploma meets the other bachelor college degree requirements and once you earn your own associate of arts in BA online, you should have access to the latest technologies within this field. Some reasons why students are able to get their associate degree in business is because they can be interested in the field and want to obtain the general education and learning necessary just before jumping in a bachelor diploma program. Thx for the tips you actually provide within your blog.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 38. I will right away clutch your rss feed as I can’t in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Please allow me understand so that I may just subscribe.
  Thanks.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 39. It’s appropriate time to make some plans for the long run and it’s time to be
  happy. I’ve learn this post and if I could I wish to suggest you
  few attention-grabbing things or suggestions. Maybe you could write
  next articles relating to this article. I want to read
  even more things about it!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 40. It’s appropriate time to make some plans for the long run and
  it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting issues or suggestions.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things approximately it!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 41. I needsed to thajk yyou for this woderful
  read!! I definitely lovged ecery bit oof it. I have goot yoou saved as
  a favorite tto chbeck ouut neww stuff you

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 42. buy cialis online without a prescription sildenafil citrate
  cialis coupon
  get cialis prescription and order cialis online
  =http://cialissknrx.com/#“>buy generic cialis

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 43. You made some decent points there. I checked on the internet to find out more about
  the issue and found most people will go along with your views on this web
  site.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 44. I’ve been browsing online more than 2 hours today, yet
  I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you
  did, the internet will be a lot more useful than ever before.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 45. These are truly wonderful ideas in on the topic of blogging.

  You have touched some nice points here. Any way keep up wrinting.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 46. Hi there, I log on to your new stuff daily. Your humoristic style is witty, keep doing what you’re doing!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 47. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to
  be happy. I’ve read this post and if I could
  I desire to suggest you some interesting things or suggestions.
  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 48. I’ve been browsing online more than 3 hours lately,
  yet I never discovered any fascinating article like yours.
  It is pretty price enough for me. Personally, if all
  web owners and bloggers made good content material
  as you did, the net might be a lot more helpful than ever before.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 49. I’ve been surfing online greater than 3 hours lately, but I by no means found any attention-grabbing article like
  yours. It is pretty price sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net
  can be much more helpful than ever before.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 50. I have taken note that of all sorts of insurance, health care insurance is the most dubious because of the issue between the insurance cover company’s necessity to remain afloat and the buyer’s need to have insurance coverage. Insurance companies‘ commission rates on overall health plans are incredibly low, hence some providers struggle to make money. Thanks for the concepts you write about through your blog.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 51. I love what you guys are up too. This kind of clever work and reporting!
  Keep up the awesome works guys I’ve added you guys to my blogroll.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 52. Порой на реализацию тех или иных идей нам просто не хватает финансовых средств. Именно по этой причине сейчас серьезно развилось кредитование, причем как в России, так и во всем мире. Есть люди, которые берут кредит, к примеру, на приобретение какой-либо мебели, другие – пытаются получить кредит наличными на развитие собственного бизнеса. Благо в наше время возможно получить кредит либо наличными, либо безналичным расчетом.

  Для того, чтобы взять нужный кредит, придется собрать документы, которые бы подтверждали ваши вашу финансовую состоятельность.

  Если вы хотите взять кредит, необходимо понимать, что деньги, которые вы получите на руки, не будут являться вашими, а заимствованными у кредитной организации. То есть, необходимо настроиться на то, что ежемесячно придется отдавать часть своей заработной платы. Только с таким пониманием вы сможете успешно отдавать различные кредиты.

  Еще перед тем, как подать в банк заявку на получение кредита, необходимо ответить на несколько вопросов:

  Насколько нужна вам вещь или услуга, на которую вы и планируете потратить кредит?
  Что подталкивает вас приобрести эту вещь?
  Не сможет ли измениться ваше отношение к полученной благодаря кредиту вещи, к примеру, через неделю-две?
  Не будут ли ежемесячные платежи непосильным бременем?
  Склонны ли вы к быстрым и необдуманным покупкам, например, под воздействием рекламы?
  Ни в коем случае мы не пытаемся отговорить вас брать кредит. Однако ваше решение получить кредит наличными должно быть совершенно осознанным, с четким пониманием всех последствий.

  Твердо решив брать кредит, не следует бежать сломя голову в ближайший к вашему дому банк, чтобы подать кредитную заявку. Надо очень внимательно изучить рынок кредитования, существующие на момент кредитные предложения, особое внимание обращая на проценты и условия получения кредита.

  На данный момент очень удобно просматривать кредитные предложения посредством Всемирной сети Интернет. Если вы так поступите, то сможете сэкономить достаточно много времени.

  От того, какого размера вы планируете получить кредит, зависит и то, каков будет пакет документов, который вы должны собрать. Крупные кредиты требуют наличия залогового имущества, поручителя.

  Также не менее важным для вас должно стать изучение договора, который вам предложат подписать, чтобы взять кредит. Дело в том, что в договоре обязаны быть прописаны все мелочи, вплоть до штрафов в случае просрочки платежей. Если что-то вам в договоре не понятно, не нужно стесняться обращаться за разъяснением к работникам банка.

  Каждый, кто имеет работу и возможность доказать свою платежеспособность, может получить определенный кредит. Однако размер суммы кредита будет зависеть от того насколько вы платежеспособны и куда планируете потратить деньги.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 53. I am sure this paragraph has touched all the internet viewers, its really really fastidious article on building up new web site.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 54. It’s the best time to make some plans for the future and it’s time
  to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things
  or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 55. Michaelbooca v píše:

  Приветствую! Посоветуйте как загрузить и установить программу, выбрал нужную мне программу но при нажатии на ссылку скачать программу media player classic бесплатно ничего не происходит, может я что то не правильно делаю ? Прошу прощения если написал не туда.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 56. relsqyj v píše:

  Компания НЕКОМПОЗИТ
  Сайт http://kolpak-zabor.ru/
  Тел 8 9264842200
  Тел. 8 800 222 33 72 бесплатный звонок

  ГК СТП (бренд Неокомпозит) задала себе высокую планку качества продукции, компания создала специальные составы композитов, с добавлением светостабилизаторов и органических наполнителей, что делает продукцию Неокомпозит стойкой к ультрафиолетовому излучению, уменьшает линейное расширение, повышает адгезию. Более того специальные технологические процессы, разработанные с участием специалистов Сибур и Полипластик, позволили получить изделия с глянцевой поверхностью, для производства декоративных отделочных строительных материалов премиум класса. Качество своей продукции, полимерпесчаных колпаков на заборный столб, парапетов, тротуарной плитки и иных продуктов, компания подтверждает сертификатами и протоколами специально проводимых лабораторных испытаний.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 57. 30 year old WoodBuyer Amado Hutton from Angus, loves skate boarding, Writing and writing. Finished a cruiseship experience that consisted of passing by Heritage of Mercury. Almadén and Idrija. kollagen intensiv.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 58. I am sure this piece of writing has touched all the internet
  users, its really really pleasant post on building up new weblog.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 59. Почти час просматривал данные инет, и к своему удивлению заметил поучительный веб-сайт. Это он: https://ask-yug.com/objects/dom-na-shkolnoy/ . Для моих близких этот ресурс явился весьма полезным. Всего наилучшего!

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 60. Sammyanymn v píše:

  HI all, this is Beau here. We did not envisage on announcing this so primeval, but unfortunately having a local forum on our webpage has opened us up to persevering spamming during the past scattering days and week. Without a fulltime rig of moderators we were condign unable to stopping-place the bull-whip of spamming and we would to some extent snip it in the bud now. All forums remain obtainable to scan, but get been closed to any new posts. Ill gradually injure to deleting all the spam posts beyond the coming week.

  Our explanation exchange for pathetic to Reddit is we after a principle built forum where a a mountain of the quel est le cours du bitcoin Cryptocurrency community already resides, in extension to a slew of anti-spamming tools and features. There is upright so many benefits to it, that had I set up known in the first mortify then I would take able started the forum there.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 61. cheap cialis from canada
  cialis
  buy tadalafil india no prescription cialis
  =http://buyhcialisrx.com/#“>buy cheap cialis coupon

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *