Pro pacienty

Jak je možné prasklé zuby „opravit“?

Při způsobu opravy záleží na umístění a velikosti „defektu“. Prvním krokem je zabroušení ostrých hran prasklého zubu, jestliže nějaké vznikly. U malých defektů může zábrus stačit. Léčba se totiž bude značně lišit, podle toho, kde zub praskl, jak blízko zubnímu nervu prochází lomná linie a podle celkového stavu zubu. Chybějící část zubu může být doplněna speciálními materiály, od amalagamu a zlata u zadních zubů přes fotokompozitní (bílé) materiály a keramikou. Může být zhotovena klasická zubní výplň, inlay či onlay. U větších defektů pak faseta nebo korunka. U fraktur, které zasáhly zubní nerv se, musí nejdříve ošetřit kořenové kanálky, což zahrnuje vyjmutí zubního nervu v místním znecitlivění, úpravu a vyplnění kanálků speciální hmotou. teprve poté je možno přistoupit k rekonstrukci chybějící části zubu.

 

Zdroj: dentistry.com


10× komentováno “Jak je možné prasklé zuby „opravit“?
 1. Jan v píše:

  Dobrý den nedávno jsem při sportu fotbalu dostal loktem na rty a upadl mi přední zůb upadl mi tak že i korunka musela pryč bylo by možné ho nějak nahradit a kolik je cena uplně celého zubu rád bych si ho udělal jsem mladý kluk a bez zubu být nechci přijde mi to moc směšný moc děkuji za odepsání 🙂

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Vladimír v píše:

  Dobrý den, bylo mi zdeleno ze muj zub 6 vlevo nahoře je prasklý podelne. Da se tento problem vyresit nebo se nekde poradit. Moje paní zubarka radí vytrhnout. Dekuji za odpoved. Nemam se s kym poradit, nikdo me neprijme. Prijedu klidne do Prahy.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Michaelmus v píše:

  Our organisation is well connected with many invigilators, British directors materials
  degraded managers and check-up centers, which enables us to set down your scores in any ielts
  center about the earth . All our certificates are ingenious and British Council
  certified. If you demand to cours bitcoin btc euros flatter an interrogation like press into service lower than beneath details to contact us.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Stanleytycle v píše:

  Exchange for norm, it determination day in and day out make sentiment pro someone earning $50,000 gagner de l’argent en ligne a year without a corpulent portfolio to renounce an investment advisor fully, unless there are some behavioral advantages that supervise to less ill outcomes or the convenience is merely value it, as it is to multifarious people, in place of opting as a replacement for a nuisance of well-selected, low-cost indicator funds.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Davidtwind v píše:

  Hi,i gagner de l’argent do not accede to with you:Because childhood is very much facetious and a ecstatic temporarily for all of us.But we can be happier in other times.Curiousity and our aptitude do the go,if anybody loses his msind or heart that he/she brought from his childhood,he can on no occasion be happier thanchildhood:But if the pozition is provocative he assuredly lived less happily in minority than those he/she is living nowadays.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Davidtwind v píše:

  Hi,i gagner de l’argent do not agree with you:Because childhood is very much facetious and a ecstatic temporarily repayment for all of us.But we can be happier in other times.Curiousity and our mind do the go,if anybody loses his msind or boldness that he/she brought from his childhood,he can never be happier thanchildhood:But if the pozition is unsettled he assuredly lived less cheerily in boyhood than those he/she is living nowadays.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Stanleytycle v píše:

  As a remedy for norm, it determination often make sentiment pro someone earning $50,000 gagner de l’argent en ligne a year without a corpulent portfolio to cede an investment advisor absolutely, unless there are some behavioral advantages that supervise to ameliorate outcomes or the convenience is simply value it, as it is to multifarious people, instead opting in compensation a nuisance of well-selected, low-cost index funds.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 8. Stanleytycle v píše:

  As a remedy for criterion, it will often compel sentiment in favour of someone earning $50,000 gagner de l’argent en ligne a year without a stocky portfolio to cede an investment advisor altogether, unless there are some behavioral advantages that about to less ill outcomes or the convenience is merely significance it, as it is to profuse people, instead opting as a replacement for a handful of well-selected, low-cost index funds.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

 9. Stanleytycle v píše:

  In the interest admonition, it determination again make sense for someone earning $50,000 gagner de l’argent en ligne a year without a stocky portfolio to renounce an investment advisor altogether, unless there are some behavioral advantages that convince to better outcomes or the convenience is just significance it, as it is to diverse people, in place of opting for a handful of well-selected, low-cost sign funds.

  Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *