Pro pacienty Zajímavosti

Jak překonat strach ze zubaře?

 

Musíte si vyhlédnout sympatického příjemného zubního lékaře či lékařku (záleží samozřejmě na vašem vkusu a orientaci). Pokud je váš zubař při každé vaší návštěvě viditelně stresovanější než vy, patrně pod jeho rukama klid nezískáte. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že přítomnost sympatické zubní lékařky, která si mateřsky opře vaši hlavu o některou část svého sympatického těla, je nanejvýš uklidňující.

Návštěvu zubní ordinace si dobře naplánujte. Je nanejvýš žádoucí, aby jste se objednali na tu část dne, kdy se obvykle cítíte dobře.Není ideální spojovat v jednom dni návštěvu u zubaře s pracovním pohovorem či návštěvou u tchýně. Dobře se vyspěte a rozhodně nechoďte do ordinace nalačno, ale ani nejezte krátce před návštěvou – ideální je lehké jídlo cca dvě až tři hodiny před návštěvou. Bohužel vám nikterak nepomůže doporučovaný „frťan něčeho ostrého“ – malé množství alkoholu vás naopak velmi oslabí a potřebné množství vedoucí k naprostému umrtvení pak z pochopitelných důvodů zkonzumovat nemůžete.

Pokud se před návštěvou zubní ordinace necítíte zrovna hrdinsky – vyžádejte si u někoho blízkého morální podporu a doprovod (např. u manžela/manželky, u milence/milenky, u oblíbeného maséra/masérky apod.; pozor! – chlupatí domácí mazlíčci do čekárny bohužel nesmějí)

Instruuje-li vás zubař, že kdybyste při zákroku pocítili bolest, máte zvednout ruku – vždy zvedejte pouze tu ruku, kterou zubař vidí.

Nezbavíte-li se po přečtení tohoto protistrachového článku chorobného strachu z návštěvy zubní ordinace, tedy zubařofóbie, vyhledejte pomoc nejbližšího psychiatra, který se zubaře nebojí (najdete ho však velmi těžko)


2× komentováno “Jak překonat strach ze zubaře?
  1. Nunynka v píše:

    Dobrý den, moje maminka má panický strach z návštěvy u zubaře, jakmile ji zabolí zub, tak ji okamžitě vše přestává bavit, chce zuby všechny vytrhat aby měla klid. Nejvíce se bojí vrtání, moc ráda bych mamince pomohla, bohužel nevím jak, mám strach o její zdraví, také už mě i napadla pomoc psychiatra, ale jakého? Aby ji ještě více neuškodil, a už vůbec si nepřeju, aby ji podával jakékoliv léky.

    Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 1 Thumb down 4

  2. Laura v píše:

    Vybrat si sympatického příjemného zubního lékaře je v dnešní době nemožné, když zubaři nové pacienty nepřijímají! Jsem nespokojená s kvalitou práce svojí zubařky, ale žádný jiný zubař mě nechce vzít.

    Souhlasím / nesouhlasím: Thumb up 6 Thumb down 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *