Pro pacienty

Pravdy a mýty o zubech 2. část

Pravdy a mýty dle bývalého prezidenta České stomatologické komory MUDr. Jiřího Pekárka.

Pod zámečky rovnátek se zuby více kazí – PRAVDA

Pokud má člověk rovnátka, tak ano, vyšší nebezpečí horší hygieny existuje. Je proto třeba se o své zuby více starat, častěji a lépe si je čistit, mít vhodný kartáček a dostávat se štětinami mezi drátek a zub.

O mléčné zuby není potřeba pečovat – MÝTUS

Naprostá hloupost! Mléčné zuby mají celou škálu úkolů. Například při artikulaci, zpracování potravy, správné mluvě nebo vytvářejí místo pro stále zuby. Pokud dítě o mléčné zuby přijde příliš brzy, je pravděpodobné, že bude potřebovat péči ortodontisty. Zkažené mléčné zuby jsou zdrojem infekce, která působí i ve stálých zubech, které se více kazí. Takže čím lépe se budeme starat o mléčné zuby, tím déle nám vydrží zuby stále.

Prohlídky každých šest měsíců – PRAVDA

Preventivní prohlídky dětí i dospělých by měly být dvakrát ročně. Ale pokud se pacient o své zuby stará, nemá kazy a má v pořádku dásně, může stačit jedna návštěva ročně. Pokud má ale někdo se svými zuby problémy, například již trpí některým onemocněním, návštěvy musejí být častější.

A jak říká kolega pana MUDr. Jiřího Pekárka ,,Čistý zub se nekazí.“

 

Zdroj: PIVODOVÁ, E. Pravdy a mýty o zubech. Sanquis [online]. 2009. [cit. 2016-01-15]. Dostupné z: http://www.sanquis.cz/index2.php?linkID=art2252.

 


Jeden komentář - “Pravdy a mýty o zubech 2. část

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *